Novoletni sejem v OŠ Jurija Vege Moravče, 28. 11. 2024
Danes je bila šola prostor smeha, pogovorov, srečevanj in žareče sreče v drobnih očeh mladih prodajalcev, ki so upali, da bo to, kar je nastalo pod njihovimi spretnimi rokami ob budnem spremljanju učiteljev, dobilo lastnika. Nekoga, ki bo z občudovanjem vzel v roke voščilnico, okrasek, adventni venček, božično žito, domače piškote, svečke, razredni časopis … se vanj zaljubil tako močno, da ga bo želel imeti še dolgo doma. Nič otroku ni dragocenejšega od iskrene pohvale in občutka, da je nekoga osrečil. Podobnih izdelkov smo že vajeni, a so vsako leto vsaj malo predrugačeni ali pa so otroci drugi in njihova prodajna žilica bolj razvneta.
Dolgo vrsto pa smo opazili pred stojnico 6. razreda. Poglejmo, kaj se dogaja! Fantje zavzeto pečejo vaflje. Njihov razrednik se trudi vse nadzorovati in priskočiti, če se vafelj prime na opekač. Vseeno, okusni so, dišeči in predvsem zaželeni. Bravo! Ko jih vprašaš, kdo se je spomnil peke, v en glas povedo, da punce, a pečejo jih fantje! Jedo pa jih tisti srečni obiskovalci, ki si vzamejo dovolj časa za čakanje v vrsti. Ni jim dolgčas, saj vedno pride mimo kdo za kratek klepet.
Med obiskovalci so se sprehajali prodajalci srečk. Sreča je vedno izziv. Redko kdo se mu upre, saj tisto v vrečki z dobitkom predstavlja preveliko skušnjavo. Kmalu po začetku sejma, so se začeli razdeljevati dobitki, ki jih je bilo več kot 400.
Po utrujajočem nakupovanju so se mnogi odločili za topel napitek ali popoldansko sladkanje ob palačinkah. Za to so poskrbeli devetošolci. Z majhnimi posegi so učilnice preuredili v kavarno: prestavili so mize, jih okrasili in za vzdušje prižgali čajne svečke. Mafini in medenjaki so zaokrožali gostinsko ponudbo s stojnico turističnega krožka in razširjenega programa kuhanje.
Vrvenje na hodnikih je bilo glasno, a prijetno in varno za razliko od glasnega dopoldanskega dogajanja v šoli. To je bil zanesljiv znak, da prehajamo v zaključevanje leta in si nadejamo veselih prazničnih dni z dogodki v bližnji in daljni okolici.
Učenci so s prodajo nabrali nekaj denarja za šolski sklad, ki bo vsem učencem, tudi tistim iz socialno šibkejših družin, omogočil enaka doživetja dejavnosti skozi vseh 9 let obveznega šolanja. Nekaj so zaslužili za svoj razred, učenci razširjenega programa kuharije bodo izkupiček namenili za nakup živil, devetošolci pa ga že po tradiciji namenijo za stroške valete.
Bernarda Mal