rabbit-19

zastava eu

Evropski sistem razdeljevanja sadja in zelenjave v šolah

Naša osnovna šola sodeluje v evropskem sistemu razdeljevanja sadja in zelenjave v šolah

s podporo Evropske skupnosti

OSNOVNA ŠOLA JURIJA VEGE MORAVČE
Sonja Jančar Žvanut, Ksenija Volf

Shema šolskega sadja in zelenjave je nov ukrep skupne kmetijske politike EU v sektorju sadja in zelenjave.
Namen tega ukrepa je ustaviti trend zmanjševanja porabe sadja in zelenjave ter zagotoviti čimbolj zdrave in uravnotežene obroke (omejiti naraščanje pojava prekomerne telesne teže, ki povečuje tveganje za nastanek številnih bolezni sodobnega časa (sladkorna bolezen tipa 2, srčno-žilne bolezni, rak, osteoporoza …).

Evropska komisija je po obsežni študiji ugotovila, da je SŠS eden od ukrepov, ki bi lahko dolgoročno pripomogel k izboljšanju trenutnega zdravstvenega stanja prebivalcev EU.
V ta namen je Evropska unija državam članicam namenila določeno finančno pomoč za brezplačno razdeljevanje svežega sadja in zelenjave učencem, pri čemer je dala velik poudarek pomembnosti vključevanja spremljajočih izobraževalnih in promocijskih aktivnosti.
Največja pomoč za povrnitev stroškov nabave je 6 EUR-ov na učenca (od 1.-9. razreda) na šolsko leto za šole, ki smo se prijavile v SŠS.

Naša šola se je v šolskem letu 2012/13 že drugič uvrstila med tiste
šole, ki so izpolnjevale pogoje za dodelitev finančnih sredstev za razdeljevanje
sadja in zelenjave v šolah.

Na matični in podružnični šoli je že od 1. septembra 2010 izobešen plakat o vključenosti šole v shemo šolskega sadja.

Cilji, ki jih želimo doseči:
– učenci se postopno navajajo na čimbolj zdravo prehranjevanje,

– učenci ozaveščajo pomen uživanja sadja in zelenjave

– učenci se navajajo na uživanje raznovrstnega sadja in zelenjave

– učenci ozaveščajo pomen zajtrka

– učenci spoznajo pomen raznovrstne prehrane in razvijajo družabnost povezano s prehranjevanjem (preventivno vedenje pri jedi),

– učenci spoznajo pomen pravilne, varne in varovalne prehrane ter vpliv prehrambenih navad na zdravje,

– učenci spoznajo, da je zdrava prehrana eden izmed pogojev dobrega psihičnega in fizičnega počutja človeka.

– Z razdeljevanjem sadja in zelenjave poskušamo spodbuditi učence k večjemu uživanju svežega sadja in zelenjave.

Posebej velja opozoriti, da se smejo razdeljevati le vrste SVEŽEGA sadja in zelenjave, ki so navedene v uredbi, letos pa sta dodana še dva proizvoda iz predelane zelenjave, in sicer kislo zelje in kisla repa.
Sadje in zelenjavo se mora uživati SVEŽE in NE predelano (kuhano, praženo, posušeno, kandirano…). Izjema so lešniki in orehi, ki se uživajo suhi (vendar ne praženi). Na seznamu sveže zelenjave je kar nekaj novih vrst.
Šola lahko letos izbira med naslednjimi vrstami SVEŽEGA sadja in zelenjave:

lešniki

šparglji
slive
paprika

Prednost ima sadje in zelenjava iz okolju prijazne pridelave (ekološka in integrirana pridelava) ter lokalna pridelava.
Dokazano je, da lokalno pridelano sadje in zelenjava vsebuje večje količine hranljivih snovi v primerjavi z živili, ki so bila skladiščena in transportirana daljši čas. Pri teh živilih se bistveno zmanjša njihova hranilna, biološka vrednost ter kakovost.

POGOSTOST IN NAČIN RAZDELITVE SADJA IN ZELENJAVE
-KDAJ IN KJE:
Vsako sredo zjutraj, pred poukom, imajo učenci na hodniku prvega nadstropja in pred
jedilnico košare s sadjem ali zelenjavo. Prav tako je sadje/zelenjava na razpolago v vseh
učilnicah jutranjega varstva. Na ta način otrokom ponudimo vsaj delček jutranjega obroka, ki
je še kako pomemben sploh za naše šolarje, predvsem pa s tem ukrepom navajamo otroke na
redno uživanje sadja in zelenjave.

cow23 zdravasola
SHEMA ŠOLSKEGA MLEKA